Spotkanie podsumowujące projekt

Wrzesień 19, 2024

Projekt „Szkoła dla wszystkich – od tolerancji do integracji” zakończyliśmy inspirującym spotkaniem, podczas którego omówiliśmy kluczowe wyzwania związane z międzykulturowością w polskich szkołach. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, nauczycieli oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, a jego uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wynikami badań, efektami warsztatów oraz nagrodzonymi pracami konkursowymi. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tego wyjątkowego projektu, który promuje tolerancję i integrację w edukacji.

Spotkanie podsumowujące projekt odbyło się 18 września w siedzibie Oddziału PAN w Lublinie. W trakcie wydarzenia integrującego środowisko naukowe, szkolne i organizacji pozarządowych mieliśmy okazję podyskutować na temat międzykulturowości w szkołach. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania i omówienia efektów projektu, w tym m.in.:

• warsztatów dla uczniów oraz kadry pedagogicznej w zakresie wielokulturowości,
  • spotkań uczniów z osobami, które pochodzą z innych kultur i mają doświadczenie życia w wielu systemach społeczno-kulturowych,
  • wyników ogólnopolskich badań uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych,
  • nagrodzonych prac w ogólnopolskim konkursie fotograficzno-filmowym dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
  • monografii naukowej „Szkoła dla wszystkich - od tolerancji do integracji” pod redakcją naukową dr Krzysztofa Jurka oraz dr hab. Roberta Szweda.

Podczas wydarzenia przekazaliśmy również podziękowania i pamiątkowe dyplomy dla szkół zaangażowanych w działania projektowe. W sposób szczególny wyróżniliśmy szkoły:

• Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie,
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Puławach,
  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa nr 20 im. Jarosława Dąbrowskiego w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza w Lublinie,
  • Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie,
  • Szkoła "LIDER" w Lublinie,
  • XXX Liceum Ogólnokształcące im. księdza Jana Twardowskiego w Lublinie,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolnego im. Noblistów Polskich w Lesznowoli,
  • Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Fr. Kleeberga w Lublinie,
  • Zespół Szkół nr 13 w Lublinie,
  • Zespół Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim.

Specjalne podziękowania kierujemy również do Fundacji Sempre a Frente.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami multimedialnymi na temat wydarzeń zorganizowanych w trakcie projektu:

Prezentacja Fundacji PAN

Prezentacja Anny Marek, Fundacja Sempre a Frente

Poniżej znaduje się krótka realacja zdjęciowa ze spotkania: